Otázky a odpovede

Ako postupovať voči vlastníkovi, ktorý odmieta sprístupniť svoj byt na účel odpočtu spotreby vody? (Miloš Z.)

V zmysle zákona je vlastník bytu povinný umožniť na požiadanie, na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu zástupcovi spoločenstva. Keďže zákon nestanovuje konkrétnu sankciu v prípade porušenia tejto povinnosti (na rozdiel od tepla, kde je sankcia určená ako 1,5 násobok priemernej spotreby), je možné túto určiť a odsúhlasiť zhromaždením. V niektorých bytovkách tento problém riešia tak, že tomu, kto neumožní prístup do bytu sa spotreba vypočíta ako rozdiel medzi celkovo nameraným a vyfakturovaným množstvom vody.

Aké sú pravidlá hlasovania na zhromaždení vlastníkov, ak má niektorý byt viacerých vlastníkov? (Peter R.)

Pri hlasovaní zhromaždenia SVB platí, že za každý byt alebo nebytový priestor sa počíta jeden hlas. Pokiaľ je v liste vlastníctva zapísaných viac vlastníkov (a nejde o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ale o podielové spoluvlastníctvo), určí sa jeden hlasujúci, ktorý musí mať na hlasovanie notársky overené splnomocnenie od ostatných spoluvlastníkov.

Viac o pravidlách hlasovania: Hlasovanie

Ako riešiť problém so susedom, ktorý fajčí na chodbe bytového domu a obťažuje tým ostatných obyvateľov? (Vlado R.)

Chodba bytového domu je spoločným priestorom. Patrí teda rovnako každému vlastníkovi a žiaden z nich nemá právo svojim konaním obťažovať ostatných. Pokiaľ ide o obťažovanie napr. hlukom a dymom, možno takéto konanie zakázať, príp. usmerniť interným predpisom. Spoločenstvo však v prípade jeho porušenia nie je oprávnené vymáhať pokuty

Ak nie je možná ústretová dohoda s "narušiteľom" a pri opakovanom porušení pravidiel užívania spoločných priestorov je možné problém riešiť súdnou cestou. Dôkazné bremeno je však v tomto prípade na navrhovateľovi, ktorý musí predmetnú činnosť a jej vinníka dokázať.

Sused si chodbu pred bytom svojvoľne zahradil mrežou. Tá teraz prekáža ostatným obyvateľom. Je možné proti tomu zakročiť? (Milan M.)

Vlastník bytu a nebytového priestoru nesmie vykonávať svojvoľné stavebné úpravy v spoločných priestoroch, bez súhlasu ostatných vlastníkov a dodatočného stavebného povolenia. Takáto prekážka musí byť odstránená, a to aj z dôvodu protipožiarnej bezpečnosti. Odporúčam obrátiť sa s požiadavkou na predsedu SVB, alebo priamo na Stavebný úrad.

Viac o právach a povinnostiach vlastníkov: Práva a povinnosti