HLASOVAŤ MÔŽETE NA SCHÔDZI, ALE AJ PÍSOMNE

Hlasovanie na domovej schôdzi:

Schôdza SVB sa nazýva zhromaždením. Oznámenie o schôdzi musí byť doručené každému vlastníkovi (to znamená, že by ho mal skutočne obdržať) minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Okrem miesta a presného času konania by malo obsahovať aj body programu, v prípade väčších investičných akcií je vhodné priložiť aj súvisiace materiály na preštudovanie. 

Priebeh a výsledky hlasovania na schôdzi sa zaznamenávajú do  zápisnice . Povinnosť vyhotoviť zápisnicu vyplýva zo zákona len ak je súčasťou schôdze aj hlasovanie. Je však vhodné spísať ju z každej schôdze, aby neskôr nedochádzalo k rôznym nedorozumeniam. Zápisnica musí obsahovať určité formálne náležitosti, aby nebolo možné spochybniť jej platnosť. 

Hlasovaním sa volí aj zapisovateľ a overovateľ zápisnice. Zapisovateľ zaznamenáva priebeh schôdze a overovateľ svojim podpisom potvrdí správnosť vyhotoveného záznamu. Výsledok hlasovania oznamuje predseda spoločenstva do piatich pracovných dní od konania schôdze, a to spôsobom v dome obvyklým.

 

Každé rozhodnutie zo schôdze SVB sa prijíma uznesením, ktoré musí byť jasné a zrozumiteľné. Pri každom uznesení sa uvedie počet hlasujúcich (koľkí z prítomných hlasovali za/proti návrhu, prípadne sa zdržali hlasovania). Je dôležité poznamenať, že za každý byt alebo nebytový priestor sa počíta iba jeden hlas. Pokiaľ má byt viac vlastníkov (a nejde o BSM) je potrebné, aby mal hlasujúci od ostatných vlastníkov notársky overené splnomocnenie na hlasovanie. Splnomocnenie na zastupovanie pri hlasovaní musí obsahovať aj príkaz ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach.

Súčasťou zápisnice musí byť aj prezenčná listina s podpismi prítomných vlastníkov, dátumom a miestom konania schôdze. Originál zápisnice sa ukladá u predsedu spoločenstva.

Hlasovanie písomnou formou:

Zákon presne vymedzuje prípady, kedy sa nesmie hlasovať písomnou formou. V ostatných prípadoch môže písomné hlasovanie navrhnúť predseda spoločenstva, rada alebo štvrtina vlastníkov. Vlastníci bytov musia byť sedem dní vopred informovaní o otázkach a termíne hlasovania.

Na hlasovacom lístku musí byť uvedený dátum, meno a priezvisko vlastníka a otázky označené poradovými číslami. Pri každej otázke sú dva rámčeky áno/nie. Po hlasovaní predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov zistí výsledok a oznámi ho do piatich pracovných dní. Aby bolo uznesenie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov, ak zákon neustanovuje inak. Súhlas alebo nesúhlas vyjadrujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vlastnoručným podpisom s uvedením dátumu.

V prípade neúspešného hlasovania musí byť jeho predmet prerokovaný na schôdzi. Prehlasovaný vlastník, ak nesúhlasi s výsledkami hlasovania, má právo obrátiť sa do 30 dní od oznámenia výsledku na súd, aby vo veci rozhodol. Ak sa nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa na súd do troch mesiacov, inak jeho právo zaniká.